Jump to content

Photo

[Portofoliu]Evolutie Selmeea

• This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#21 Rouje

Rouje

Advanced Member

• Membru
  • 470 posts
  • Armă:Cu gloante nelimitate
  • Armură:Blindata
  • Nivel:412
  • Breaslă:nampleaca
  • Regat:Alb
  • LocaţieAcolo
  • Time Online: 18d 11h 57m 50s

Posted 17 September 2016 - 02:57 PM

Nu am vrut sa iti las com fiindca esti vtm dar trebuie sa iti spun unele chestii. Sa nu sariti cu gura pe mine ca nu am habar in PS, la viata noastra cred ca am folosit toti PS-ul, chiar daca unii doar l-au testat iar altii isi castiga painea prin asa ceva. Eu sunt intre aceste doua cazuri.

Deci, draga Miiru, probabil unele sfaturi ti s-au mai dat, cateva din ce am sa-ti zic eu a spus si sluke putin mai sus.

1. Sluke, tin sa te contrazic cu marimea avatarelor, poti sa le faci cat accepta o platforma de forum. Iti dau un exemplu, cand jucam cs si eram pe un forum, aveam voie cu avatare de 50 pe 50 sau pe alt forum era de 220 pe 350. Depinde de multe chestii. Dar da, majoritatea fac pe 150 x 250.

Miiru, cele din primul post de 10298287591659812 x 20197521651826219857 nu e ca le-ai lasat pentru claritate, sa fim seriosi. Daca stiai ceva treaba in PS te foloseai de stock-uri HD si nu mai trebuia sa le tii asa mari.

2. Unele texte (majoritatea) nu au nicio treaba cu lucrarea in sine. Adica unele le prea colorezi, altele le prea inchizi la culoare, unele le dai un font prea neinteles din cauza marimii mici. samd. Incearca sa pui un text cat mai original si cat mai aproape de originalitatea lucrarii. Nu pui un stock standard, doar redimensionat, putin blur si pui un text de parca e reclama la huba buba..

3. Ai unele efecte aiurea, singurul care pot sa spun ca ai facut bine cu totul (text, incadrare, efect) e asta:

5FRatU1.gif

Asta e frumos facuta. Adica ii sta bine in albastrul ala si se vede clar si textul. 

Mai sunt cateva de spus dar o sa ti le spun alta data. Momentan vizionez evolutia ta care incepe sa se vada, mai greu, dar se vede.

P.S.: voi astia cu "bravo, gg, felicitari, frumoase". O faceti ori pentru posturi, ori sa pareti cumsecade, ori sa pupati in cur. Una din trei. Nu mai faceti asta, fi-ti mai guralivi, mai cu seriozitate. Daca 10 persoane ii spun unei idioate ca ea are dreptate ca acea culoare e alba ci nu neagra, chiar daca ea e neagra, aia isi da aere si se da inteligenta si interesanta. Asta se intampla mereu. Nu zic de cazul asta, am dat exemplu care cred ca il vedeti si voi aproape zilnic. 

Revenind la topic. Dati-va cu parerea, parerea nu inseamna "frumos, bravo, tine-o tot asa". Aia e lauda. Nu vad in acest topic un motiv de lauda, poate doar ca s-a apucat de PS, dar nu pentru lucrari, mai trebuie lucrat, si inca mult.

Miiru, citeste, vizioneaza si practica. Asa inveti.

PmvxMCN.jpg

Puterea înseamnă să ţii în mână frica cuiva în timp ce i-o arăţi.

#22 SLuke

SLuke

Member

• Membru
  • 473 posts
  • Armă:AK-47 | WASTELANDREBEL
  • Armură:N-AM CA AM AVUT DOAR 3K $ SA CUMPAR ECOK0BR4
  • Nivel:110
  • Breaslă:TOP KEK
  • Regat:Negru
  • LocaţieMonuriki
  • Time Online: 17d 6h 18m 8s

Posted 17 September 2016 - 06:57 PM

Nu am vrut sa iti las com fiindca esti vtm dar trebuie sa iti spun unele chestii. Sa nu sariti cu gura pe mine ca nu am habar in PS, la viata noastra cred ca am folosit toti PS-ul, chiar daca unii doar l-au testat iar altii isi castiga painea prin asa ceva. Eu sunt intre aceste doua cazuri.

Deci, draga Miiru, probabil unele sfaturi ti s-au mai dat, cateva din ce am sa-ti zic eu a spus si sluke putin mai sus.

1. Sluke, tin sa te contrazic cu marimea avatarelor, poti sa le faci cat accepta o platforma de forum. Iti dau un exemplu, cand jucam cs si eram pe un forum, aveam voie cu avatare de 50 pe 50 sau pe alt forum era de 220 pe 350. Depinde de multe chestii. Dar da, majoritatea fac pe 150 x 250.

Miiru, cele din primul post de 10298287591659812 x 20197521651826219857 nu e ca le-ai lasat pentru claritate, sa fim seriosi. Daca stiai ceva treaba in PS te foloseai de stock-uri HD si nu mai trebuia sa le tii asa mari.

2. Unele texte (majoritatea) nu au nicio treaba cu lucrarea in sine. Adica unele le prea colorezi, altele le prea inchizi la culoare, unele le dai un font prea neinteles din cauza marimii mici. samd. Incearca sa pui un text cat mai original si cat mai aproape de originalitatea lucrarii. Nu pui un stock standard, doar redimensionat, putin blur si pui un text de parca e reclama la huba buba..

3. Ai unele efecte aiurea, singurul care pot sa spun ca ai facut bine cu totul (text, incadrare, efect) e asta:

5FRatU1.gif

Asta e frumos facuta. Adica ii sta bine in albastrul ala si se vede clar si textul. 

Mai sunt cateva de spus dar o sa ti le spun alta data. Momentan vizionez evolutia ta care incepe sa se vada, mai greu, dar se vede.

P.S.: voi astia cu "bravo, gg, felicitari, frumoase". O faceti ori pentru posturi, ori sa pareti cumsecade, ori sa pupati in cur. Una din trei. Nu mai faceti asta, fi-ti mai guralivi, mai cu seriozitate. Daca 10 persoane ii spun unei idioate ca ea are dreptate ca acea culoare e alba ci nu neagra, chiar daca ea e neagra, aia isi da aere si se da inteligenta si interesanta. Asta se intampla mereu. Nu zic de cazul asta, am dat exemplu care cred ca il vedeti si voi aproape zilnic. 

Revenind la topic. Dati-va cu parerea, parerea nu inseamna "frumos, bravo, tine-o tot asa". Aia e lauda. Nu vad in acest topic un motiv de lauda, poate doar ca s-a apucat de PS, dar nu pentru lucrari, mai trebuie lucrat, si inca mult.

rouje man, i-am zis 150x250 pentru ca asta e dimensiunea pe care o cere forumul asta, leeeel, oricum, din ce i-am zis acolo o poate ajuta, nu conteaza deloc stilul, intr-un final iese acelasi rezultat ( la incepatori )

hkig1cG.jpgskJDgsx.jpg8rLH1lb.jpg9bHN2Qr.gif

zUUJWz8.gifWqMCpu5.gifi0FVsRa.gifGtph1Re.gifEJxUKhk.gifDD9hWT4.gifKCQ8LSK.gifKAgwy69.gif

JdU7tjB.gifGtv5IKH.gif

0MBGLsA.gif7SXb7oR.gifMrNagLi.gifi5ARzwp.gifDtJpxTs.gif

#23 Rouje

Rouje

Advanced Member

• Membru
  • 470 posts
  • LocaţieAcolo

Posted 18 September 2016 - 08:24 AM

rouje man, i-am zis 150x250 pentru ca asta e dimensiunea pe care o cere forumul asta, leeeel, oricum, din ce i-am zis acolo o poate ajuta, nu conteaza deloc stilul, intr-un final iese acelasi rezultat ( la incepatori )

Stiu la ce te-ai referit prin 150x250, am observat ca asta e marimea la forumul alaska. Dar un designer sau pasionat nu cred ca face lucrari doar pentru un singur forum. Poate lucreaza cu altcineva, pentru altcineva, etc. Eu la asta ma refeream, ca se lucreaza in en marimi.

PmvxMCN.jpg

#24 Selmeea

Selmeea

Member

• Membru
  • 839 posts
  • Armă:Katana
  • Armură:the blood of my enemies
  • Breaslă:GameMaster
  • LocaţieBucuresti :'3
  • Time Online: 23d 18h 48m 25s

Posted 18 September 2016 - 02:53 PM

5FRatU1.gif

Merci de sfaturi Robb :). Nu stiu cat de mult o sa le pun neaparat in aplicare ca nu ma pasioneaza *atat* de mult photoshop-ul, stiu ca sunt capabila sa-mi fac mie ceva daca e nevoie si cam atat, nu pretind ca sunt designer, nu vreau sa fiu designer.
Vreau doar sa inteleg mai bine cum merge acest program si cum altfel decat prin exercitiu?

La texte, e cam greu, e ca la muzica, daca nu ai ochiul format, (la muzica urechea) nu poti sa faci mare lucru. Toate textele si culoriile le-am pus asa cum am crezut eu de cuviinta. La incadrarea cu textul, la unele ma ghidez si dupa spatiul pe care mi-l ofera poza.

Faza cu pozele mari, mie chiar imi plac, asa mari cum au iesit. Ma enerveaza cand eu am undeva la 10 layere (sau mai putine dar unul e full blown edit) si cand dau poza pe forum nu se observa aproape deloc editul. 

Iar pentru cei care zic felicitari, tine-o tot asa etc, probabil se si refera la faptul ca spre deosebire de altcineva, e am pus mana si am facut ceva, incerc sa fac in continuare. Nu neaparat pentru posturi si pupincurisme. :)

Imagine postată

#25 Kenzo

Kenzo

Advanced Member

• Membru
  • 499 posts
  • Armă:Cu foarte multă valoare!
  • Armură:Cu valoare fără limită!
  • Breaslă:MasterPlay
  • LocaţiePrin Lian Yu.
  • Time Online: 24d 1h 4m 55s

Posted 18 September 2016 - 03:09 PM

Frumos,Succes!  :wub:

giphy.gifgif-12.giftumblr_o1gx9nxrVE1v6orzno1_500.gif

#26 Selmeea

Selmeea

Member

• Membru
  • 839 posts

Posted 18 September 2016 - 07:16 PM

NEW: C9ixjpN.jpgbCCic0q.gif

Imagine postată

#27 WakeUp1

WakeUp1

Advanced Member

• Membru
  • 380 posts
  • Armă:Laura❤
  • Armură:Laura❤
  • Breaslă:Unstoppable
  • LocaţieThailanda
  • Time Online: 9d 13h 37m 13s

Posted 18 September 2016 - 07:21 PM

FORTA FORTA FORTA, pwp Miiru.

IjKikOI.png
giphy.gif

#28 Kenzo

Kenzo

Advanced Member

• Membru
  • 499 posts
  • Armă:Cu foarte multă valoare!
  • Armură:Cu valoare fără limită!
  • Breaslă:MasterPlay
  • LocaţiePrin Lian Yu.
  • Time Online: 24d 1h 4m 55s

Posted 18 September 2016 - 07:24 PM

bCCic0q.gif

Poţi te rog să-mi faci şi mie poza asta ?

http://imgur.com/dgrE96p

giphy.gifgif-12.giftumblr_o1gx9nxrVE1v6orzno1_500.gif

#29 Selmeea

Selmeea

Member

• Membru
  • 839 posts

Posted 18 September 2016 - 08:16 PM

Poţi te rog să-mi faci şi mie poza asta ?

http://imgur.com/dgrE96p

Pentru avatar trebuie sa faci o cerere, iar de la ceea ce ti-am facut deja nu mai am psd-ul + ca incerc sa nu mai fac atat de multe de genul pentru ca sunt destul de complicate.

NEW: Vqj9oQS.png

Imagine postată

#30 ZoZoLe

ZoZoLe

Advanced Member

• Membru
  • 40 posts
  • Breaslă:Unstoppable
  • LocaţieThailanda
  • Time Online: 4d 12h 24m 12s

Posted 21 September 2016 - 11:09 AM

Drăguţe lucrări. 

Succes în continuare. 

8yTF9NQ.png

CuAfh59.gif

YEZiZX0.gif

#31 Selmeea

Selmeea

Member

• Membru
  • 839 posts

Posted 21 September 2016 - 09:18 PM

Drăguţe lucrări. 

Succes în continuare. 

multumesc frumos :3 :wub:

Imagine postată

#32 Selmeea

Selmeea

Member

• Membru
  • 839 posts

Posted 24 September 2016 - 03:32 AM

NEW:

l2PIckl.gif  sau  vDktOam.gif  CzzGqO4.gif  sau  BvL5gKE.gif

• Seenya and WakeUp1 like this

Imagine postată

#33 Royal69

Royal69

Advanced Member

• Membru
  • 197 posts
  • Locaţie- אין לי עניין , כי אני השטן ッ ✡
  • Time Online: 12d 10h 49m 40s

Posted 27 September 2016 - 02:09 PM

Incearca sa lucrezi in After Effects, daca vrei sa pui efecte calumea pe poze, cele de pe internet, pentru photosohp, gen scantaiile, fumul, etc.. nu-s cine stie ce.

Un mic sfat,mai intai lucreaza bine pe stock+text, apoi efecte:P

Oricum, felicitari.

• Seenya likes this

FIcnaJA.png

4eafe58e3c9be7337eaaa02b5605ccec.gif

#34 Devil

Devil

Advanced Member

• Membru
  • 184 posts
  • Time Online: 4d 21h 28m 42s

Posted 27 September 2016 - 09:37 PM

Incearca sa lucrezi in After Effects, daca vrei sa pui efecte calumea pe poze, cele de pe internet, pentru photosohp, gen scantaiile, fumul, etc.. nu-s cine stie ce.
Un mic sfat,mai intai lucreaza bine pe stock+text, apoi efecte:P
Oricum, felicitari.

Mai taci dracu' ma si las-o in pace ca nu are nevoie de sfaturi de la tine. De cand lucrezi tu in ps? Cam 1 an sau 2. De cand lucreaza ea ? Poate o luna, doua. Ce stii tu sa faci in ps? Se deschide cu dublu click sau click dreapta apoi click stanga pe open. Ce stie ea? Multe fata de tine=))

Bravo Selmeea, pt inceput sunt foarte frumoase lucrarile, dar deocamdata lasa gif urile daca vrei sa inveti ceva si fa doar imagini statice, invata sa pui efectele statice si apoi fa gif uri, ia o de la 0 cu After Effects, nu Photoshop. Ia ti plugin uri pt ps, action uri, cc uri, brush uri, iti usureaza munca. Iar textul, fa l simplu, de multe ori un drop shadow si culoarea alb da cel mai bine pe imagine. Nu e nevoie s o incarci cu diferite efecte. In legatura cu redimensionarea, tine apasat pe shift + alt. Mult succes in continuare
  • Seenya, Rouje and WakeUp1 like this

3DB.gif?2132 02.gif boredom-can-make-a-man-do-stupid-things- funny-stupid-man-o.gif 328584OursBranleur.gif tumblr_inline_o10a9rTcWb1rw6oet_500.gif

#35 Royal69

Royal69

Advanced Member

• Membru
  • 197 posts

Posted 27 September 2016 - 11:16 PM

Mai taci dracu' ma si las-o in pace ca nu are nevoie de sfaturi de la tine. De cand lucrezi tu in ps? Cam 1 an sau 2. De cand lucreaza ea ? Poate o luna, doua. Ce stii tu sa faci in ps? Se deschide cu dublu click sau click dreapta apoi click stanga pe open. Ce stie ea? Multe fata de tine=))

Bravo Selmeea, pt inceput sunt foarte frumoase lucrarile, dar deocamdata lasa gif urile daca vrei sa inveti ceva si fa doar imagini statice, invata sa pui efectele statice si apoi fa gif uri, ia o de la 0 cu After Effects, nu Photoshop. Ia ti plugin uri pt ps, action uri, cc uri, brush uri, iti usureaza munca. Iar textul, fa l simplu, de multe ori un drop shadow si culoarea alb da cel mai bine pe imagine. Nu e nevoie s o incarci cu diferite efecte. In legatura cu redimensionarea, tine apasat pe shift + alt. Mult succes in continuare

Ba, fraiere, uitai cand te invatam, a' drq,elevu a ajuns cu ciocu mare. Eu am felicitat-o pt.ceea ce  face.si doar i-am dat un sfat, nici de cum o critica, dar tu esti obisnuit sa te critic si sa am iau de tine:))

• Seenya likes this

FIcnaJA.png

#36 Devil

Devil

Advanced Member

• Membru
  • 184 posts
  • Time Online: 4d 21h 28m 42s

Posted 27 September 2016 - 11:43 PM

Ba, fraiere, uitai cand te invatam, a' drq,elevu a ajuns cu ciocu mare. Eu am felicitat-o pt.ceea ce  face.si doar i-am dat un sfat, nici de cum o critica, dar tu esti obisnuit sa te critic si sa am iau de tine:))

Ce ma esti smecher? Nu te tine duel 1vs1 in spate la grajdar

3DB.gif?2132 02.gif boredom-can-make-a-man-do-stupid-things- funny-stupid-man-o.gif 328584OursBranleur.gif tumblr_inline_o10a9rTcWb1rw6oet_500.gif

#37 Royal69

Royal69

Advanced Member

• Membru
  • 197 posts

Posted 28 September 2016 - 12:07 AM

Te astept la SmackDown,in culise.

FIcnaJA.png

#38 Old Penguin

Old Penguin

Advanced Member

• Membru
  • 257 posts
  • Armă:☛ BUCATTI.
  • Armură:☛ OLTEANCLAN👑 .
  • Nivel:69
  • Breaslă:☛ Șefu suprem💪, legat de breaslă, nu a fost găsită niciuna care se poate ridica la înălțimea mea, pwp.
  • Locaţie☛ pe tron deasupra ta ;)🐴◘, pwp.🐧
  • Time Online: 9d 9h 48m 57s

Posted 06 October 2016 - 12:15 PM

Sfat, axează te pe text/blur și după gif. 

Câştigător oficial al jocului Balena Albastră.

#39 SLuke

SLuke

Member

• Membru
  • 473 posts
  • Armă:AK-47 | WASTELANDREBEL
  • Armură:N-AM CA AM AVUT DOAR 3K $ SA CUMPAR ECOK0BR4
  • Breaslă:TOP KEK
  • LocaţieMonuriki
  • Time Online: 17d 6h 18m 8s

Posted 06 October 2016 - 12:50 PM

cn esti tu sa comentezi sklavule, macar gandim la fel ca si io i-am zis sa nu lucreze in aE =)) 

• WakeUp1 likes this

hkig1cG.jpgskJDgsx.jpg8rLH1lb.jpg9bHN2Qr.gif

zUUJWz8.gifWqMCpu5.gifi0FVsRa.gifGtph1Re.gifEJxUKhk.gifDD9hWT4.gifKCQ8LSK.gifKAgwy69.gif

JdU7tjB.gifGtv5IKH.gif

0MBGLsA.gif7SXb7oR.gifMrNagLi.gifi5ARzwp.gifDtJpxTs.gif

#40 Rouje

Rouje

Advanced Member

• Membru
  • 470 posts
  • LocaţieAcolo

Posted 06 October 2016 - 03:51 PM

suna a lupta la centura wwe in 3.

PmvxMCN.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users